Афро-кубанскиот џез на Роберто Фонсека Трио за крај на Скопскиот џез фестивал 2021


Роберто Фонсека е кубански пијанист, пејач, мултиинструменталист, композитор, продуцент и водач на состав. Кога станува збор за афро-кубанскиот џез од 21 век, Роберто Фонсека е една од најсветлите точки на музиката. Речиси две децении, пијанистот и композиторот ја вкотви својата музика со длабоки корени во различни афро-кубански идиоми без да биде ограничен на нив.

Австрискиот септет Shake Stew на Скопје џез фестивал 2021


Shake Stew е австриски џез септет со уникатна, привлечна хипнотичка мешавина од афробит и џез грув создадени со комбинација од тројца на дувачки инструменти, два тапанари и двајца басисти! Како резултат на тоа, енергијата што ја пренесуваат е нешто што Shake Stew најдобро го прави.

Кајхан Калхор на Офест 2020


Кајхан Калхор, добитникот на наградата Греми и наградата Womex Artist Award за 2019 година кој се смета за најголемиот светски мајстор на иранското ќемане или персиска виолина настапи на Офест 2020 заедно со Ердал Ерзинчан кој се смета за еден од најголемите виртуози на инструментот саз.

Силвиа Перез Круз на Офест 2020


Силвиа Перез Круз, каталонска пејачка, која беше највена некаде на почетокот на годината за Офест 2020 кој што требаше да се случи во јуни конечно настапи на 19-тото издание на Офест на 3 ноември во Македонската филхармонија.

Легендарните браќа Белмондо со својот квинтет го затворија Скопје џез фест 2020


Легадниот Белмондо квинтет од Франција го затвори физичкиот дел од Скопскиот џез фестивал. После нив преку жив пренос од Њујорк настапија саксофонистката Ингрид Лауброк и пијанистката Kрис Дејвис. Последната вечер ја отворија Сашо Поповски трио од Македонија.

Радиан и Светлост со Одрон ритиал оркестра на третата вечер Скопскиот џез фестивал


Третата вечер на Скопскиот џез фестивал 2020 беше резервирана за бендови кои користат импровизации при своето музицирање. Вечерта ја отворија виенската група Радиан кои ја имаат обликувано електронската сцена во Виена. После нив настапија Светлост со Одрон ритиал оркестра од Македонија.

Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов го отворија Скопскиот џез фестивал 2020


Светски познатите балкански музичари Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов го отворија овогодинешното издание на Скопскиот џез фестивал кое се одржува во услови на пандемија. Иако тие во различни состави имаат веќе настапено на Скопскиот џез фестивал овојпат за прв пат настапија како дуо. После нив следуваа шпанците Хуан Гомез „Чикуело“ и Марко Мезкида.

Џејмс Брендон Луис и Торд Густавсен Трио за крај на Скопје џез фестивал 2019


Последната вечер на 38-то издание на Скопскиот џез фестивал започна со настапот на норвешкиот пијанист Торд Густавсен и неговото трио и се заокружи со експлозивниот настап на Џејмс Брендон Луис и неговиот квинтет.