Камерунскиот пејач Blick Bassy го затвори 20-тото издание на Оффест


Со својот прогонувачки, исполнет со душа глас, Блик Баси е еден од најинвентивните и најпрепознатливите кантавтори во Африка. Роден во Камерун, Западна Африка, работел во Бразил, а сега е живее Франција тој на 20-тото издание на Оффест се претстави со својот албум 1958. Албум каде Блик Баси се нурнува во историјата на својата татковина, Камерун и нејзиниот заборавен водач на отпорот Рубен Ум Ниобе, кој бил убиен од француските војници во 1958 година, само неколку години пред независноста.

Kiko Dinucci и Juçara Marçal на втората вечер на Оффест 2021


Роден во 1977, Кико Динучи е бразилски гитарист и композитор од Сао Паоло. Тој е еден од основачите на групите Metá Metá и Passo Torto. Со Растиљо, Кико Динучи тргна да направи албум во духот на бразилскиот сонародник Жоао Жилберто …

Словенечкото инструментално трио Širom на Оффест 2021


Širom се опишуваат себеси како „словенечки акустичен фолк авангарден експериментален бенд“ или, ако сакате, „имагинарен фолк“. Овие два описа би можеле да сигнализираат дали Širom прави или не музика која би те заинтересирала да ја слушаш.

Афро-кубанскиот џез на Роберто Фонсека Трио за крај на Скопскиот џез фестивал 2021


Роберто Фонсека е кубански пијанист, пејач, мултиинструменталист, композитор, продуцент и водач на состав. Кога станува збор за афро-кубанскиот џез од 21 век, Роберто Фонсека е една од најсветлите точки на музиката. Речиси две децении, пијанистот и композиторот ја вкотви својата музика со длабоки корени во различни афро-кубански идиоми без да биде ограничен на нив.

Австрискиот септет Shake Stew на Скопје џез фестивал 2021


Shake Stew е австриски џез септет со уникатна, привлечна хипнотичка мешавина од афробит и џез грув создадени со комбинација од тројца на дувачки инструменти, два тапанари и двајца басисти! Како резултат на тоа, енергијата што ја пренесуваат е нешто што Shake Stew најдобро го прави.

Кајхан Калхор на Офест 2020


Кајхан Калхор, добитникот на наградата Греми и наградата Womex Artist Award за 2019 година кој се смета за најголемиот светски мајстор на иранското ќемане или персиска виолина настапи на Офест 2020 заедно со Ердал Ерзинчан кој се смета за еден од најголемите виртуози на инструментот саз.

Силвиа Перез Круз на Офест 2020


Силвиа Перез Круз, каталонска пејачка, која беше највена некаде на почетокот на годината за Офест 2020 кој што требаше да се случи во јуни конечно настапи на 19-тото издание на Офест на 3 ноември во Македонската филхармонија.